2131/560
Niels Georg Henriksen (f. Faaborg 1855, d. København 1922)
Kande af sølv rigt prydet med tidsler, insekter og edderkop. Hank beviklet med bambusflet. Udført hos A. Michelsen, 1900. Vægt ca. 900 g. H. 26 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
29 bud