899/1577
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 31/1”. Et par lænestole med stel af matforkromet stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret brunt skind. Formgivet 1958. Udført 1973 hos E. Kold Christensen, stemplet. (2)
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers forældre, direkte hos E. Kold Christensen i 1973.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 10. december 2020
Vurdering
Hammerslag