2005/264
Figur af delvis grønmalet og forgyldt træ i form af Buddha, stående på lotustrone i Abhayamudra, på firsidet sokkel af træ. 20. årh.s slutning. H. 167.
Revne i ryggen. Afslag på sokkel.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020
Vurdering
Hammerslag