2004/979
Bernt (f. 1937, d. Farum 2017)
Bergere armstol af mahogni. Sider og ryg med flet. Sædehynde betrukket med naturskind. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier.
Alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte fletstykker knækket. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. Enkelt revne i skind på front af hynde.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
37 bud