919/​119

Anthonore Christensen (f. København 1849, d. Usserød 1926)

Skovbund med anemoner og vorterod. Sign. monogram 1899. Olie på lærred. 126×97.

Udstillingsmærkat fra Charlottenborg på bagsiden af blændrammen. I 1899 udstillede hun “Forår i april” som nr. 72 og “Forår i maj” som nr. 73. År 1900 udstillede hun “Mellem stubbene i Folehave Skov” som nr. 73. Alle motiver passer på nærværende maleri.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 627, 1996 nr. 45, afb. s. 34.

Blomstermaleren Anthonie Eleonore (Anthonore) Tscherning modtog undervisning af sin mor, Eleonore Tscherning (1817–1890), og siden af Emma Thomsen (1820–1897) og O. D. Ottesen (1816–1892), som også begge var blomstermalere. Efter ægteskabet med philologen Richard Christensen (1843–1876) i 1871 kendes hun som Anthonore Christensen. Hun tog på flere studierejser til Italien, Schweiz, Tyskland, Frankrig (Paris) og Grækenland og underviste senere selv blandt andet flere medlemmer af det danske og græske kongehus i malerkunst. Anthonore Christensens motiver bærer ofte et mere ukunstlet præg med skovbundsmotiver og vildtvoksende markblomster i deres naturlige landskaber, i kontrast til de opstillede pragtbuketter og dekorative afskårne roser på stenkarm, vi ser hos tidligere blomstermalere.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Kunstens kvindelige pionerer, 4. marts 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK