Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
To kompositioner, 1965 og 1981. Begge sign. hhv. 154/210 og 36/150. Litografier i farver. Lysmål 52×65 og 53×70. (2)
Litteratur: Henning Smidth nr. 1965–040 (Fablens ret) og 1981–005 (Kometagtig rejse).
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021