Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Cirkulært vægrelief af porcelæn modelleret med motiv af frugter og blade. Dekoreret med alkaliglasur. Tryksign. AS. Udført hos Bing & Grøndahl, 1924–1925 (ej stemplet). Diam. 30,5.
Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, ill. på modelfortegnelse s. 166.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bagsiden med senere påskrift: Allan Schmidt.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
26 bud