2044/​656

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Cirkulært vægrelief af porcelæn modelleret med motiv af frugter og blade. Dekoreret med alkaliglasur. Tryksign. AS. Udført hos Bing & Grøndahl, 1924–1925 (ej stemplet). Diam. 30,5.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, ill. på modelfortegnelse s. 166.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Bagsiden med senere påskrift: Allan Schmidt.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

7.000 kr.

26 bud

7.000 kr.
(Autobud) 6.500 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
5.500 kr.
(Autobud) 5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.400 kr.
(Autobud) 4.200 kr.
4.000 kr.
(Autobud) 3.800 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.