2436/​39

Kinesisk bægervase, gu, af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med de otte kostelige symboler, foroven og forneden bladformet design. Senere indridset tekst. Kangxi (1662–1722). årh. H. 31 cm.

Øvre rand med afslag revner og reparationer. Forneden flere afslag langs kanten.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag