2032/890
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Jetson”. Et par lænestole med stel af forkromet stål. Sider, sæde, ryg samt nakkestøtte betrukket med rødbrunt skind. Udført hos DUX. (2)
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mere omfattende slitage/patina på armlæn, med overfladekrakkeleringer. Metal beslag ved ophæng af nakkestøtte med løse/delvis manglende dele.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud