1507/​98

Karl Jensen (f. Holstebro 1851, d. Hillerød 1933)

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i februar 2015.

“Valdemarssalen på Frederiksborg”. Sign. K. J. 09. Olie på træ. 44×58.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Karl Jensens malerier nr. 160. Hanna Nielsens fortegnelse over Karl Jensens malerier nr. 224.

Proveniens: Solgt af Karl Jensen hos Winkel & Magnussen 1925.

Minimale krakeleringer.

Ældre malerier og møbler, 9. februar 2015

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK