2434/587
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Skænk af teak, front med to låger med specialbeslag af messing. Indvendig med hylder og udtræksbakker af ahorn. Udført hos C. M. Madsen for FDB. Model A 232. H. 93. B. 122. D. 44.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 8–9, 1959 i annonce.
Litteratur: FDB katalog 1964, s. 34.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Vurdering
826931 |