Romersk fragment af marmor med to teatermasker ovenpå en kiste eller skrin med antagelig et nøglehul, ovenover et vedbend indgravet. Monteret. Romersk kejsertid, ca. 1.-2. årh. e. Kr. H. 27 cm. B. 12.5 cm.
Provenance: Danish private collection. Acquired at Bruun Rasmussen Kunstauktioner in 2013, auction 1350, lot 1661.
Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021