903/​148

Romersk fragment af marmor med to teatermasker ovenpå en kiste eller skrin med antagelig et nøglehul, ovenover et vedbend indgravet. Monteret. Romersk kejsertid, ca. 1.-2. årh. e. Kr. H. 27 cm. B. 12.5 cm.

Provenance: Danish private collection. Acquired at Bruun Rasmussen Kunstauktioner in 2013, auction 1350, lot 1661.

Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK