2427/814
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Rund vase af fajance med reliefdekor i form af løv og kronhjorte, dekoreret med motiver i polykrome glasurer på lysegrå base. Sign. monogram. Udført og mærket hos Aluminia. H. 14,5. Diam. 14.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Vurdering
Hammerslag
14 bud