Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)
Skulpturel vase af stentøj modelleret med løve. Dekoreret med brun glasur med blå, grønne og rødbrune elementer. Sign. R. Gauguin. Udført og mærket hos Bing & Grøndahl, 1950'erne. H. 21. L. 23.
Litteratur: Champion, Jean-Loup (red.). “Jean René Gauguin. 1881–1961. Sculpteur et céramiste”. Gourcuff Gradenigo: Paris. 2014. Afb. s. 137.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Reparation på et af vasens ben.
15 bud
810907 | ||
508374 | ||
315020 | ||
800834 (Autobud) | ||
315020 | ||
800834 (Autobud) | ||
315020 | ||
800834 (Autobud) | ||
315020 | ||
800834 | ||
849670 | ||
1014060 | ||
508374 | ||
811720 | ||
849670 |