2440/806
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
To vaser og to skåle af lertøj. Dekoreret med hornglaserede mønstre i brune, sorte og grøne nuancer på lysegul base. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 3,5–20,5. (4)
Afslag på fodrande. Mindste skål med flere hårrevner. Højeste vase med glasurafslag og større ridser på side.
Fra
i
Vurdering
931787 |