1945/18
Engelsk temaskine af pletsølv smedet med fire løvefødder, top drevet med gentagelsesmønster, lågknop i form af blomst, korpus graveret med våbenskjold, i siderne hanke af drejet ben. 19. årh.s slutning. H. 38,5. L. 37,5.
Proveniens: Rosenørn-Lehn.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Vipper. Ene hank med revner og reparationer.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. november 2019
Vurdering
Hammerslag