1532/1635
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med Amor og Venus, skive af hvid emalje, base med plaketter af hvid marmor. 19. årh.s slutning. H. 38. B. 39. D. 14.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Krakeleringer på skiven.
Varia, 6. august 2015
Vurdering
Hammerslag
15 bud