1947/​356

Fransk konsolur af bronzeret zink, ved urhus siddende muse, støbt med efeu, hvidemaljeret urskive med romertal. Urværk stemplet Japy Frères. 19. årh. H. 34. L. 50.

Afslag og krakeleinger på urskive. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

800 DKK

800 DKK
750 DKK