737/​2020

Vilhelm Hammershøi (b. Copenhagen 1864, d. s.p. 1916)

Interiør med kunstnerens hustru set fra ryggen. Sign. V. H. 1901. 45×39.

På bagsiden udstillingsetiket fra Kunstmuseum Luzern samt stempel fra Kunsthandlung Schulte. Proveniens: ABR auktion 38, 1953 nr. 41, afb. s. 73. I 1901 boede Vilhelm og Ida Hammershøi i lejligheden i Strandgade 30 på Christianshavn, hvortil de var flyttet i 1898. Interiøret her minder da også til forveksling om mange af de smukke, gamle stuer fra Strandgade 30: klaveret, stolen, de små billeder i mahognirammer og naturligvis den sortklædte kvindefigur er alle elementer, som genfindes i andre værker fra den lokalitet og tid - her kan eksempelvis nævnes Ordrupgaards interiør med klaver og sortklædt kvinde ligeledes fra 1901, se Poul Vad, “Hammershøi - Værk og liv”, 2003 s. 210. Selve stuen er derimod sværere at knytte til lejligheden i Strandgade 30, hvor de profilerede paneler og vægfelter er så fremherskende. I billedet her fremtræder panel og væg helt glatte og enkle og også lysindfaldet fra højre er et træk, som værkerne fra Strandgade 30 sjældent fremviser - her kommer lyset oftest fra venstre. Billedet minder derimod om et maleri fra 1895 forestillende musikstuen i Ny Bakkehus på Rahbeks Allé, parrets daværende hjem, se Poul Vad, “Hammershøi - Værk og liv”, 2003 s. 429. Hvorvidt Hammershøi her har malt en lidt mindre benyttet krog i lejligheden i Strandgade 30 eller om stuen faktisk skal findes i et af parrets tidligere hjem, må indtil videre stå hen i det uvisse. Værkets kvaliteter er dog åbenlyse: en højere grad af næsten moderne enkelhed er opnået samtidig med at det sjældnere sete lysindfald fra højre skaber variation.

Additional Remarks

Auction

Selected paintings, 8 December 2004

Category
Estimate

3,500,000–4,000,000 DKK

Sold

Price realised

3,500,000 DKK