Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Tre fiskere i en båd, forrest fisker og redningsmand Ole Svendsen. Sign. Michael Ancher 94. Olie på lærred. 90×132.
På bagsiden udstillingsetiket fra Grosse Kunstausstellung Berlin.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 151, 1963 nr. 32. Bruun Rasmussen auktion 838, 2013 nr. 60, afb. s. 59.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020