838/​136

H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)

Udsigt fra Frederiksberg Slot mod København. Ca. 1823. Sign. Holm f. Sepia på papir. Lysmål 12,5×19,4.

Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier nr. 4024.

Udstillet: Københavns Bymuseum, “Fattig-Holm - en kunstner i guldalderens København”, 1994.

Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre guldalderskæbner”, 1994 omtalt og afbildet s. 85–89 fig. 45.

Proveniens: Olinto dal Borgo. Christie's, London auktion 5007, 6. juli 1993 nr. 285.

Malerier og tegninger, 26. februar 2013

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK