2009/​108

“Grøn efeu”. Kaffeservice af porcelæn, B&G og Rörstrand, dekoreret i farver og guld med efeuranker, samt løvekande af fajance. (27)

Bestående af 7 par kaffekopper samt 6 ekstra underkopper nr. 98, enkelte underkopper nr. 475, 12 kagetallerkener nr. 28A og kantet fad.

Løvekande af fajance. Rörstrand. Istemplet Perl.

Løvekande mangler låg, slitage på guld, brændingsfejl på bemaling, hårrevner, revne ved hank. Fad ej mærket. Fremstår med let alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag