Dateret(1816 antikt Karabagh tæppe, Kaukasus. Sjældent design med hestemotiv omgivet af hovedbort med egern. Dateret 1816. Uld på uld. 228×140.
Let slidte frynser. Mindre område i midterparti med slitage(25×25 cm). Hjørne med mindre reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021