2108/534
Hans Olsen (f. Ordrup 1902, d. 1983)
Reolvæg af teak bestående af tre moduler med hylder. Top med messingforede samlingshuller. Formgivet 1950érne. Et modul: H. 51. L. 80. D. 26. (4)
Proveniens: Hans Olsens eget hjem. Sidenhen nedarvet i familien.
lister medfølger til vægmontering.
Samlingsbeslag mangler.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker, hak og finérskader.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud