2448/​579

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Stor flaskefomet vase af chamottestentøj modelleret i oval form med indridset reliefdekor. Dekoreret med transparent grågrøn glasur. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 34,5. B. 20,5. D. 17,5.

2. sortering - ellers intet at bemærke.

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

17 bud

921926 5.000 DKK
1020721 4.800 DKK
921926 4.600 DKK
1020721 4.400 DKK
921926 4.200 DKK
1020721 4.000 DKK
882182 (Autobud) 3.800 DKK
1020721 3.800 DKK
882182 3.600 DKK
983232 3.400 DKK
1020721 3.200 DKK
920941 3.000 DKK
101714 2.900 DKK
826128 2.800 DKK
1020721 2.700 DKK
920941 2.600 DKK
802372 2.500 DKK