1721/1697
Skibsmodel af fuldrigger af delvist bemalet træ. I montre af sortmalet træ og glas. Montre H. 31. L. 45. B. 16. Samt diorama af sort- og hvidmalet træ med halvskib i form af tremastet sejlskib. H. 43. B. 59. D. 10. 20. årh.s begyndelse. (2)
Defekter til rigning. Afskalninger og krakeleringer på diorama. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. maj 2017
Vurdering
Hammerslag