1703/1529
Persisk skål af brændt ler, glaceret i hvid og blå, udvendigt med ranker og stiliseret blomsterværk, indvendig med blomst i bunden og bånd på rand. 18.-19. årh. Diam. 24 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ødelagt og repareret.
Varia, 19. januar 2017
Vurdering
Hammerslag