903/​479

Ejler Bille (f. Odder 1910, d. Ørby 2004)

Figurkomposition, recto et verso. Sign. E. Bille 1942. Olie på lærred. 75×67.

I daglig tale forbinder vi CoBrA med året 1948, hvor bevægelsen officielt blev stiftet. Det ændrer dog ikke ved det faktum at såvel Asger Jorn, Egill Jacobsen og Carl-Henning Pedersen allerede mange år tidligere indledte deres arbejde med det spontant, ekspressive maleri. I nærværende dobbeltkomposition fra 1942 demonstrerer Bille sin virituose bemestring af en kraftfuld palet, som han anvender til at fremtrylle et pulserende liv i de talrige ornamenter og figurer, der allerede optræder i hans univers. Kompositionen afspejler stor lighed med flere af værkerne fra Anna og Kresten Krestensens samling, som er udstillet i Kunsten, Aalborgs faste samling.

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Hammerslag

500.000 DKK