2139/​524

Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)

“Ari”. Et par hvilestole med stel af matforkromet stål, hynder betrukket med sort skind. Formgivet 1966. Udført hos Norell, Sverige. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 28. september 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

27.000 DKK

27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK