2139/524
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Ari”. Et par hvilestole med stel af matforkromet stål, hynder betrukket med sort skind. Formgivet 1966. Udført hos Norell, Sverige. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag