1408/1715
Turkmensk ersari asyk hjertevedhæng af sølv, prydet med karneoler eller farvede glassten, på kæde med blomsterformede led. 20. årh. Vægt ca. 174 gr. Vedhæng L. 13.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 20. februar 2014
Vurdering
Hammerslag