Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. Diverse gryder og pander samt et låg af kobber og rustfrit stål. Indersider hhv. forsølvet og med stålbelægning. Stemplet monogram HK samt Georg Jensen Design Denmark. Udført hos Georg Jensen. (11)
Bestående af: 2 store gryder H. 10. Diam. 20. L. inkl. hank 41,5., 1 låg til gryde/pande diam. 20., 1 gryde H. 8. Diam. 16. L. inkl. hank 33,5., 2 gryder H. 7,3. Diam. 14. L. inkl. hank 31,5., 2 kasseroller H. 8. Diam. 16. B. inkl. hanke 22,5., 1 sauterpande H. 5,7. Diam. 20. L. inkl. hank 37,5., 2 smørkasseroller H. 6,4. Diam. 9. L. inkl. hank 22,2.
Almindelig til omfattende brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle indersider med omfattende slitage. Låg med bule på kant.
Moderne kunst og design, 2. februar 2021
15 bud