1921/​1515

Indonesisk skulptur af andesit i form af Shiva eller Brahman, han står iført dhoti og prydet med krone, ankelkæder, øreringe og halskæde. Ca. 10.-12. årh. H. 55 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Korroderet. Knækket over og repareret.

Varia, 23. maj 2019

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag