1921/1515
Indonesisk skulptur af andesit i form af Shiva eller Brahman, han står iført dhoti og prydet med krone, ankelkæder, øreringe og halskæde. Ca. 10.-12. årh. H. 55 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Korroderet. Knækket over og repareret.
Varia, 23. maj 2019
Vurdering
Hammerslag