2148/885
Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
Cirkulær skål af hårdtbrændt lertøj. Dekoreret med mørk blå, lys grå, mørk brun og transparent Boraxglasur. Sign. Gutte. Unik. H. 9,4. Diam. 22,5.
Almindelig brugsslitage. Øverste kant med et lille afslag.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag