Louis Zwicky (f. 1867, d. 1926)
Pianette med kabinet af Rio-palisander. Stemplet på bagsiden 113. Udført hos Louis Zwicky. 1960–70'erne. H. 90. B. 126. D. 55.
Serienummer: 12794.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Top med enkelte overfladeridser og mærker. Minimalt finérafslag, 3 mm. Generelt god stand.
Moderne kunst og design, 28. april 2015