908/​11

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Købt af Gammel Estrup i juni 2022.

Portræt en face mod venstre af Berthe Brockenhuus f. komtesse Scheel (1767–1787) i blå kjole og rose på brystet, lyst blondt hår med slør over og hårlokker over skuldrene. Gift 1786 med Johan Ludvig Brockenhuus (1759–1830), kammerjunker hos hos enkedronning Juliane Marie. 1786. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 70×55. Louis XVI ramme.

Se under Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 397. Her nævnes at Juel har malt komtessen både i blå og hvid kjole, sidstnævnte afb. s. 251 i Ellen Poulsens foretegnelse. Begge har proveniens Gl. Estrup.

Litteratur: “Kunst i Privat Eje”, (overretssagfører Niels Olesen), 1945, bind II, omtalt og afbildet s. 95.

Proveniens: Tidligere på Gl. Estrup (etiket på bagsiden med stamhuset nr. 69), hvor den hang ved siden af Alexander Roslins portræt af Christen Scheel (1743–1771). Lensgrevinde Emma Scheel. Dennes auktion Winkel & Magnussen 215, 1937 nr. 4 afb. s. 11. Her købt af overretssagfører Niels Olesen. Asta Olesen, dennes auktion Bruun Rasmussen 460, 1984 nr. 31 afb. s. 37.

Ældre malerier og tegninger, 8. juni 2022

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

380.000 DKK