861/​26

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Portræt af arkitekt og klassisk arkæolog Charles Robert Cocquerell/Cockerell (1788–1863) siddende ved et bord, hvorpå ligger et hvidt papir og en passer i messing, i højre hånd en blyant. han er iført sort frakke og gul vest. Sign. Jensen p. London 1838. Olie på lærred. 29×23. Samtidig ramme.

Sigurd Schultzs fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 319 afb. s. 202.

Udstillet: Charlottenborg 1839 nr. 18 (udfört i London for Hr. Etatsraad Brøndsted).

København, “Rådhusudstillingen af Dansk Kunst indtil 1890”, 1901 nr. 744.

Udstillet: Guildhall, London, “Exhibition of of Works by Danish Painters” 1907 nr. 236.

Kunstforeningen, “Arbejder af maleren Chr. Albr. Jensen” 1922 nr. 111.

Bakkehusmuseet, Frederiksberg har lånt maleriet august 1990-januar 1991.

Litteratur Kunstens Historie i Danmark , red. af Carl Madsen 1901–1907 s. 202, afbildet.

C. A. Jensen var af sin gamle velynder fra ungdomsårene i Rom professor P. O. Brøndsted blevet bestilt til at male en del af dennes engelske videnskabskolleger, heriblandt C. R. Cockerell.

Sigurd Schultz omtaler i begejstrede vendinger portrættet i biografien “C. A. Jensen”, 1932 s. 338 “Cockerells portræt lyser af den Elskværdighed, der var hans (Jensens) fineste personlige Egenskab som Portraitist. Cockerell var en smuk Mand. Det bølgede Haar klæder hans stille Alvor og Øjnenes lyse Smil. Hans Øjne er ualmindelig udtryksfulde, de følger velvilligt Maleren, der arbejder foran ham”. Schultz roser yderligere Jensens fine farvesammensætning i maleriet.

Proveniens: Maleren Laurits Tuxen, professorinde Frederikke Tuxen. Efterkommere af slægten Tuxen til idag.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

250.000 DKK