2050/705
Erik Rahr (f. Odense 1900, d. Ibiza 1962)
Tobakskrukke af stentøj dekoreret med turkisfarvet glasur. Sign. ER. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1937–1949. H. inkl. låg 15.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tre afslag på indersiden af lågets kant. Gummikant på lågets inderkant mørnet.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud