2432/831
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Ari”. Lænestol med stel af forkromet stål, sæde og ryg samt nakkehynde med brunt skind. Formgivet 1966. Udført og mærket hos Norell Møbler, Sverige.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Vurdering