Cathrine Raben Davidsen (f. København 1972)
(His Story - efter Velasquez), 2003. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 200×150.
Proveniens: Privat dansk samling.
I 2003 dimitterede Cathrine Raben Davidsen fra Det kgl. Danske Kunstakademi, og allerede samme år udstillede hun på Horsens Kunstmuseum med “Pen Pencil Poison”. Siden da har hun gang på gang markeret sig som en af største af vores samtidskunstnere, og har nu et hav af udstillinger, udsmykninger og præmieringer i ryggen. Cathrine Raben Davidsens værker kan aktuelt opleves på en større udstilling på Copenhagen Contemporary.
Original stand.
Samtidskunst, 26. marts 2024