Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Skibe ud for Skagen i blæsende vejr. Sign. LT 1–8-1917. Olie på lærred. 36,5×60.
Mindre krakeleringer. To mindre nålestifthuller i øvre hjørner.