1839/625
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par lænestole betrukket med brunt skind, ben af eg. Model 2207. Udført og mærket hos Fredericia Stolefabrik, 1980'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 25. september 2018
Vurdering
Hammerslag