Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Urtepotteskjuler samt kombineret vase og lysstage af lertøj, modelleret i form af kvindehoveder. Dekoreret med hhv. polykrom og blå glasur. Sign. monogram, Danmark og hhv. V41, - 76 og OL3, -81. H. hhv. 30,5 og 16. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Urtepotteskjuler med revne og reparation samt mindre afslag på øvre kant. Kombineret vase og lysstage med indvendige glasurrevner i mundingerne samt afslag på nedre kant.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021