2103/​716

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

Urtepotteskjuler samt kombineret vase og lysstage af lertøj, modelleret i form af kvindehoveder. Dekoreret med hhv. polykrom og blå glasur. Sign. monogram, Danmark og hhv. V41, - 76 og OL3, -81. H. hhv. 30,5 og 16. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Urtepotteskjuler med revne og reparation samt mindre afslag på øvre kant. Kombineret vase og lysstage med indvendige glasurrevner i mundingerne samt afslag på nedre kant.

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK