873/​1005

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“FJ 44”. Uhyre sjælden skulpturel armstol af cubamahogni. Sæde betrukket med naturskind. Formgivet 1944. Udført 1944–1945 af snedkermester Niels Vodder, ej stemplet.

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet direkte fra Niels Vodder 1945. Herefter ved arv i familien.

“FJ 44” stolen anses for en af Finn Juhls vigtigste stole. Formgivet til Københavns snedkerlaugs udstilling i 1944 markerer stolen en start på Finn Juhls mest frugtbare periode. Her sås hans særegne skulpturelle udtryk for første gang udfoldet i træ. Man kan anse stolen som det mesterværk der markerer afslutningen på en søgen efter træet som det medium hvor han kan udfolde sig. Stolen blev kun udført i 12 eksemplarer af Niels Vodder, og der kendes kun håndfuld af disse idag. Den forblev en skulptur i træ som i praksis havde strakt håndsnedkeriet til kanten og lidt udover Stolen var en personlig favorit både for Finn Juhl såvel som for hans partner Hanne Wilhelm Hansen, og havde således en fast plads i Finn Juhl's hus på Kratvænget.

Design: Nordic Masters, 27. september 2017

Vur­dering

300.000–500.000 DKK

Hammerslag

610.000 DKK