2048/​103

Anton Melbye (f. København 1818, d. Paris 1875)

Marine med fiskerbåde ud for en stenet kyst, morgen. Sign. A. Melbye 1845. Olie på lærred monteret på lærred. 14,5×20,5.

Enkelte retoucheringer. Krakeleringer. En mindre afskalning. Behov for overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK

35 bud

26.000 DKK
(Autobud) 25.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK