2050/​8571

Fire Russiske miniature ikoner:

Gudsmoderen “Smolenskaya”, tempera på træ med sølv oklad. “Det andet” Moskva Kokoshnik mærke, 1908–1926. Uidentificeret mestermærke MK (kyrillisk). 9×10,5. Oklad af forgyldt sølv(uden bagvedliggende ikon). Tre helgener. Fyrst Vladimir (Vasilij) af Kijev (972–1015), den hellige profet Zacharias og den hellige Jacob. Kyrillisk mestermærke FN, guardien Alexei Ivanov Vichlajev, Moskva bymærke 1781. 12,5×10. Ikon med fremstilling af tre helgener. Tempera på træ panel. 19. årh. 13,5×9,5. Samt Gudsmoderen “Alle Sørgendes Glæde”. Tempera på træpanel. 19. årh. 10×8,5. (4).

Mindre krakeleringer samt afskalninger. Ridser og mærker.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK