2346/896
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
“Tempelvasen”. Firsidet lågkrukke af stentøj, modelleret med religiøse motiver i relief. Dekoreret med Celadon glasur. Sign. Jais, 2964. Kgl. P. H. 23. B./L. 17.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. 2. sort. Senere borret hul i side.
Moderne kunst og design, 14. november 2023
Vurdering
Hammerslag