2004/​813

Dansk møbeldesign

To-personers kurvesofa med stel af rattan og formbøjet bambus. 1930–40'erne. L. 112.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Højre bagben med defekter i flet. Defekt på højre tværsarg mellem højre for- og bagben. Venstre forben afkortet med ca. 20 mm.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag