2004/813
Dansk møbeldesign
To-personers kurvesofa med stel af rattan og formbøjet bambus. 1930–40'erne. L. 112.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Højre bagben med defekter i flet. Defekt på højre tværsarg mellem højre for- og bagben. Venstre forben afkortet med ca. 20 mm.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag