2138/1284
Onyks- og jadehalskæde prydet med poleret og udskåret jade og talrige facetslebne og polerede perler af onyks. Ring af jade diam. ca. 5,5 cm. Udskåret jade ca. 12×21 mm. og 24×37 mm. Perlediam. ca. 6 og 14 mm. L. ca. 85 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker og Fashion, 22. september 2021
Vurdering
Hammerslag